תאונות דרכים

כל רכב מנועי בישראל חייב בביטוח חובה – מכונית, אופנוע, טרקטור ודומיהם. לכן, כל אדם שנפגע בתאונת דרכים זכאי לפיצוי מחברת הביטוח שביטחה את רכבו  בגין נזקיו.

נהגים ונוסעים זכאים לפיצוי מכוח הפוליסה בה היה מבוטח הרכב בו נסעו והולכי רגל זכאים לפיצוי מכוח הפוליסה בה מבוטח כלי הרכב ממנו נפגעו. כך, כל מי שנפגע בתאונת דרכים זכאי לקבלת פיצוי על נזקיו.

הגדרת תאונת דרכים לפי חוק הפלת"ד (חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים התשל"ה – 1975):

"מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה; יראו כתאונת דרכים גם מאורע שאירע עקב התפוצצות או התלקחות של הרכב, שנגרמו בשל רכיב של הרכב או בשל חומר אחר שהם חיוניים לכושר נסיעתו, אף אם אירעו על-ידי גורם שמחוץ לרכב, וכן מאורע שנגרם עקב פגיעה ברכב שחנה במקום שאסור לחנות בו או מאורע שנגרם עקב ניצול הכוח המיכני של הרכב, ובלבד שבעת השימוש כאמור לא שינה הרכב את ייעודו המקורי; ואולם לא יראו כתאונת דרכים מאורע שאירע כתוצאה ממעשה שנעשה במתכוון כדי לגרום נזק לגופו או לרכושו של אותו אדם, והנזק נגרם על ידי המעשה עצמו ולא על ידי השפעתו של המעשה על השימוש ברכב המנועי;"

הגדרה זו הייתה אמורה להקל על סיווג אירוע תאונתי – האם האירוע המדובר הוא תאונת דרכים? אולם, על אף החוק הייעודי רבות המחלוקות בשאלת סיווג תאונה כתאונת דרכים כהגדרתה בחוק.

תאונת דרכים אינה רק המקרה הקלאסי – רכב המתנגש ברכב אחר. אירועים רבים יכולים להכלל בגדר תאונת דרכים לפי חוק הפלת"ד – למשל ירידה או עליה מרכב, הידרדרות, התלקחות, חניה אסורה ועוד, ועל כן תמיד מומלץ להתייעץ עם עו"ד המתמחה בתחום.

משרדנו מתמחה במיצוי זכויותיהם של נפגעי תאונות דרכים, הן מול חברות הביטוח והן מול המוסד לביטוח לאומי, זאת במקרה של תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה.

שלחו לנו הודעה ואנו נחזור אליכם בהקדם